Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Jedzmy wątróbkę…..

Wątróbka to najbogatsze źródło łatwo przyswajalnego żelaza i witaminy B12. Choć przeciwnikom podrobów trudno w to uwierzyć, można z wątróbki przyrządzić naprawdę smaczne i wykwintne danie!
Sporo w wątróbce także witaminy B9 (kwas foliowy). I właśnie takie trio (w połączeniu z żelazem oraz witaminą B12) ma decydujący wpływ na produkcję czerwonych krwinek oraz funkcjonowanie układu krwionośnego. Dlatego wszystkie osoby mające skłonności do anemii i kobiety obficie miesiączkujące, którym ciągle brakuje żelaza, powinny na stałe wpisać wątróbkę do swego jadłospisu.
Na co pomoże
W 100 g wątróbki znajdziesz ponad połowę dziennej (niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu) dawki witaminy PP (dla kobiet wynosi 21 mg), która bierze udział w przemianie białek, tłuszczów, węglowodanów, a także utrzymuje w dobrym stanie nabłonek skóry, przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Co ważne, rozszerzając naczynia krwionośne, witamina ta usprawnia funkcjonowanie mózgu.
To także przebogate źródło witaminy A. Tej samej, która poprawia wzrok wzmacnia odporność organizmu, zapobiega procesom starzenia się i zapewnia jędrność skórze, a także sprawia, że rany szybciej się goją.
Nie dla każdego
Z uwagi na obecność cholesterolu, wątróbki nie powinno się jadać częściej niż raz w tygodniu, natomiast z diety niskocholesterolowej trzeba ją całkowicie wyeliminować. Nie jest to produkt polecany kobietom zamierzającym zajść w ciążę i będących w ciąży, ponieważ zbyt duża dawka witaminy A może powodować uszkodzenia płodu.
Dobra tylko świeża
Wątróbkę możesz w lodówce przechowywać maksimum dwa dni. Najlepiej, by była zapakowana w papierową torbę, a nie foliowy, przezroczysty woreczek. Tak ochronisz wrażliwą na światło witaminę A, która jest jej cennym składnikiem.
Najlepiej ją łączyć z sałatą i jabłkami. Nienasycone kwasy tłuszczowe z wątróbki ułatwiają przyswajanie witamin pochodzących z sałaty i jabłka.
Skład:
WODA 72 g
TŁUSZCZ 6,3 g
ŻELAZO
drobiowa i wołowa 9,5 mg
wieprzowa 18,7 mg
WITAMINA A
drobiowa 9300 Kg
wieprzowa 13 000 Kg
wołowa 14 400 Kg
WITAMINA B9 300 mg
WITAMINA B12
drobiowa 56,00 Kg
cielęca 60,00 Kg
wołowa 80,00 Kg
WITAMINA PP
wołowa 13,70 mg
wieprzowa 16,70 mg
CHOLESTEROL
drobiowa 380 mg
wieprzowa 354 mg
wołowa 234 mg

Elżbieta Jezierska Samo Zdrowie 11. 2005

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *