Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Zrazy wołowe

Zrazy wołowe z ogórkiem i cebulą, ziemniaki, surówka z kapusty, brokuł.

Składniki na 1 porcję:
• chuda wołowina 120g,
• plaster wędzonego chudego boczku 10g
• ¼ małego ogórka kiszonego
• ½ plastra cebuli
• musztarda- 1 łyżeczka, sól, pieprz
• 1 łyżka mąki
• oliwa do smażenia- 1 łyżka
• ziemniaki 3 średnie sztuki
• surówka: czerwona kapusta- 4 łyżki drobno posiekanej, cebula- 2 plastry, 1/3 jabłka, ½ łyżeczka oliwy, sól, pieprz.
• 1 róża brokułu wielkości pięści
• Coca-Cola do popicia – 1 szklanka

Opis przygotowania:
Mięso pokroić na plastry, rozbić tłuczkiem na cieniutkie płaty, każdy z nich posypać pieprzem, posmarować cienko musztardą i posypać posiekaną cebulą. Ogórek pokrojony w słupki oraz plaster boczku ułożyć na płatach mięsa i ciasno zawinąć, spinając wykałaczkami. Oprószyć solą, mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu, po czym przełożyć do płaskiego rondla, wlać ½ szklanki wody. Dusić powoli do miękkości. Gdy zrazy będą miękkie, oprószyć sos resztą mąki, doprawić do smaku pieprzem i ulubionymi ziołami (tymianek, majeranek, ziele angielskie), zagotować. Ziemniaki ugotować, posypać koperkiem. Kapustę drobno posiekać, dodać drobno posiekaną cebulkę, starte jabłko, sól, pieprz, oliwę. Brokuł ugotować (7-9min).
Energia

Opis dania:

Jeśli do tej pory uważaliście, że mięso w zdrowej diecie to tylko drób i ryby to teraz zmienicie zdanie. Przekonamy was, że 2 razy w tygodniu warto jest jeść chude czerwone mięso, na przykład w postaci zrazów, popularnego w Polsce dania obiadowego. Wołowina dostarcza bowiem kilku niezbędnych składników, które w odpowiedniej ilości występują tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Po pierwsze żelazo, które jest konieczne, aby powstała hemoglobina, czerwony barwnik krwi odpowiedzialny za dostarczanie tlenu do każdej komórki naszego organizmu.

ugotować  (7-9min).
(kcal)
Białko
(g)
Chol.
(mg)
Tłuszcze
(g)
Węglowodany
ogółem (g)
Błonnik
pok. (g)
Wapń
(mg)
Żelazo
(mg)
Sód
(mg)
Potas
(mg)
Wit.C
 (mg)
Wit.A
(µg)
696
31,2
79
26,7
69,6
10
140,2
4,5
1396,4
1926,8
172
171,2

GDA (%)
kcal
(%)
Białko
(%)
Cukry
(%)
błonnik
pokarmowy
(%)
Tłuszcz
(%)
Nasycone
(%)
35
62
37
40
38
46

Składnik ten występuje tutaj w najłatwiej przyswajalnej formie hemowej. Po drugie witamina B12 (nie występuje w ogóle w produktach pochodzenia roślinnego) – także bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, ale poza tym świetnie wpływa na naszą psychikę ułatwiając zachowanie spokoju i zwiększając stopień koncentracji. Jeśli dołożymy do tego selen odpowiedzialny za tworzenie enzymu (peroksydazy glutationowej) o silnym działaniu antyoksydacyjnym peroksydazy, który ochrania czerwone ciałka oraz kwas foliowy z brokułów pobudzający procesy krwiotwórcze to otrzymamy zestaw, który świetnie wpłynie na wyniki morfologii. To jednak nie koniec zalet proponowanego przez nas zestawu obiadowego.

Zwróćcie uwagę, że dzięki kilku dodatkom warzywnym (czerwona kapusta, jabłka, brokuły, ziemniaki) danie dostarcza dużej ilości błonnika pokarmowego, który zapobiega rozwojowi nowotworów jelita grubego usprawniając jego oczyszczanie. Popularne ogórki kiszone, które powstają w wyniku fermentacji sprawiają, że zasiedlamy przewód pokarmowy korzystnymi dla odporności bakteriami mlekowymi. Układ immunologiczny wspiera także słynąca z właściwości wzmacniających cebula, która zawiera silnie bakteriobójcze związki siarkowe oraz ogromna ilość witaminy C z surówki i brokułów. Pozostaje tylko powiedzieć: na zdrowie!
{hidetags}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *