Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Szampan, garść informacji.

 

 

Szampan jest to rodzaj wina musującego, produkowanego wyłącznie w regionie Szampania. Produkowane poza terenem Szampanii nie mają prawa do nazwy Szampan – mimo że popularnie tak się je nazywa – gdyż została ona zastrzeżona dla win tego regionu.
Prawdziwy szampan jest produkowany bez sztucznego nasycania napoju .Dwutlenek węgla tworzy się w prawdziwym szampanie na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino, a następnie przechowuje się lekko pochylone w stronę korka butelki w piwnicach, w temperaturze 3-5oC, przez okres minimum 2 lat, systematycznie przekręcając butelki o 1/4 obrotu przez 2 – 3 miesiące.
Szampan produkuje się zarówno z białego jak i (aczkolwiek w mniejszych ilościach) czerwonego wina. W odróżnieniu od klasycznych win gronowych, szampan pakuje się w butelki o różnej objętości – od 18,75 cl do nawet 15 litrów. Produkcja szampana jest bardziej skoncentrowana od produkcji typowych win gronowych we Francji i została zmonopolizowana przez  producentów którzy skupują winogrona z terenu całej Szampanii i następnie mieszają je według własnego uznania. Powoduje to, że na butelkach nie podaje się informacji o winnicy, z której pochodzi szampan, a jedynie nazwę producenta i rok rozpoczęcia produkcji. Również w odróżnieniu od zwykłych win francuskich podaje się za to informacje o stopniu słodkości szampanów, wg. kodu: wytrawne = brut, półsłodkie = demi doux i słodkie = doux.
Prawdziwy szampan jest towarem luksusowym, na który mało kogo stać. Butelka 0,75 litra czerwonego szampana z dobrego rocznika od najlepszych producentów może kosztować nawet do 2000$. Świeżo "wypuszczone" szampany w gorszym roczniku kosztują od 25 do 200 $ za butelkę. Za odkrywcę szampana uważa się Pierre’a Dom Perignon, zakonnika  opactwa benedyktynów w Hautvillers. Długoletnie doświadczenia doprowadziły do stworzenia przez niego w 1670 r. “diabelskiego wina”. Produkcję tego pieniącego się wina rozpoczęła firma Moët & Chandon, której winnice znajdują się w Szampanii we Francji.
Encyklopedia multimedialna.

 

Jak serwować szampana?
Szampan podajemy schłodzony do temperatury około 8 stopni C. Podajemy go w kieliszkach o pojemności 100 do 250 ml o kształcie podobnym do tulipana czy też fletu. Kieliszki napełniamy tak aby piana sięgała górnej krawędzi kieliszka.

 

Oceniamy szampana.
Szampan
powinien być zupełnie klarowny.
Zapach
i smak powinny być miłe dla podniebienia i nosa.
Na etykiecie winien być umieszczony napis „champagne” który jest znakiem prawnie zastrzeżonym dla szampanów. Zawiera ona również informację  od którego producenta szampan pochodzi. Do najsłynniejszych winnic produkujących szampana należą Dom Perignon, Moët, Veuve Cliquot, Ruinart i Roederer.

 

Drinki na bazie szampana.
Mocne wrażenie

Na jeden kieliszek: 1 łyżeczka Créme de Cassis, 1 łyżeczka nalewki malinowej, wino musujące lub szampan.

Sweet dream
Na jeden kieliszek: 1/4 kieliszka zmiksowanych malin, parę kropli likieru Curaçao, szampan lub wino musujące.

Mechaniczna pomarańcza
Na jeden kieliszek: 3/10 likieru wiśniowego, 2/10 likieru pomarańczowego, 1/2 łyżeczki soku z cytryny,
szampan lub wino musujące.

Szał uniesień
Na 1 litr nalewki: 1/4 Campari, 1/2 białego słodkiego wina, 1/4 jarzębiaku, kawałek skórki pomarańczowej, źdźbło świeżej szałwi. Odstawić do macerowania w chłodnym miejscu
w zamkniętej butelce. W chwili podania wlać do kieliszka 1/5 nalewki i dodać 4/5 szampana lub wina musującego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *