Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Schab z kaszą jaglaną

Schab z kaszą jaglaną, buraczkami i surówką z kapusty pekińskiej, cola

Składniki na 1 porcję:
• schab środkowy – 120g
• zioła- najlepiej świeże- tymianek, szałwia
• czosnek- 1 mały ząbek
• sól, pieprz, oliwa z oliwek
• kasza jaglana– ½ torebki (około 50g)
• buraczki- 2 małe sztuki
• sos miodowo- musztardowy : 1 łyżeczka musztardy łagodnej, ½ łyżeczki miodu, ½ łyżeczki octu balsamicznego, sól, pieprz
• surówka: kapusta pekińska – 4 łyżki posiekanej, papryka zielona- ½ małej sztuki, papryka żółta- ½ malej sztuki, natka pietruszki, jogurt -2 łyżki, sól, pieprz, dowolne zioła
• Coca-Cola do popicia – 1 szklanka

Opis przygotowania:
Mięso umyć i osuszyć. Czosnek rozetrzeć z solą i natrzeć mięso. Zioła posiekać i rozetrzeć z pie¬przem, a następnie posypać mięso. Uło¬żyć je w brytfannie i skropić oliwą. Wstawić do piekar¬nika o temperaturze 180°C. Gdy schab się zrumieni, podlać wodą, a potem, co jakiś czas pole¬wać wytworzonym sosem.
Kaszę jaglaną ugotować na sypko.
Buraczki ugotować w całości i pokroić w plasterki. Wymieszać składniki sosu miodowo-musztardowego do jednolitej konsystencji. Polać sosem pokrojone buraczki.
Kapustę na surówkę drobno posiekać i wymieszać z pokrojoną w drobną kosteczkę papryką. Jogurt wymieszać z przyprawami i posiekaną natką, dodać do warzyw.

Opis dania:
To danie jest pełne pełnowartościowego białka zarówno zwierzęcego jak i roślinnego. Połączenie schabu z kaszą jaglaną sprawia, iż dostarczamy organizmowi dużej ilości dobrze przyswajalnego żelaza oraz komplet niezbędnych aminokwasów („cegiełek” budujących białko), które mogą zostać wykorzystane do budowy mięśni, powstawania białych ciałek krwi, hormonów i innych związków, które regulują funkcje ludzkiego ciała.

(kcal)
Białko
(g)
Chol.
(mg)
Tłuszcze
(g)
Węglowodany
ogółem (g)
Błonnik
pok. (g)
Wapń
(mg)
Żelazo
(mg)
Sód
(mg)
Potas
(mg)
Wit.C
 (mg)
Wit.A
(µg)
704
43.7
115
23,4
78.5
4,9
121
5,8
157
1101
68,7
223
 GDA (%)
kcal
(%)
Białko
(%)
Cukry
(%)
błonnik
pokarmowy
(%)
Tłuszcz
(%)
Nasycone
(%)
30
87
36
20
37
37
 Natka pietruszki oraz papryka z surówki to wartościowe źródła witaminy C będącej jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy powstrzymujących proces starzenia się. Dodatkowo wysoka zawartość kwasu askorbinowego (witaminy C) zwiększa przyswajanie żelaza hemowego ze schabu oraz wzmacnia siły obronne organizmu. Czosnek, dzięki allicynie (naturalny antybiotyk) działa bakteriobójczo zwiększając naszą odporność na wszelkiego rodzaju infekcje sezonowe.

Buraczki oraz kapusta pekińska „szczycą się” obecnością dużej ilości błonnika pokarmowego, szczególnie tzw. frakcji rozpuszczalnej w wodzie, która zwiększa uczucie sytości, usprawnia pracę jelita grubego, a także ogranicza wchłanianie cholesterolu i toksyn z przewodu pokarmowego.

Papryka zaskoczy was działaniem kapsaicyny – substancji odpowiedzialnej za ostry smak tego warzywa. Ma ona bowiem zwiększać pożądanie (poprzez wzrost ukrwienia), wzmaga także wydzielanie endorfin. Kasza jaglana powstała z prosa jest zbożem bezglutenowym, w związku z czym może być spożywana przez osoby z celiakią.

Ponad to charakteryzuje się wysoką zawartością witamin z grupy B oraz krzemu, które mają zbawienny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Ten obiad to świetny zestaw dla urody!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *