Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Sałata abc…..

Sałaty to mnogość smaków, form, kolorów (od białego, różnych odcieni zieleni aż do fioletu). Możesz się kierować:
wyglądem liści, np gładkie (rzymska, masłowa, lodowa), kędzierzawe (endywia kędzierzawa, dębowa)
smakiem: gorzki (endywie, roszponka, Radicchio, cykoria), słodki (sałata masłowa, lodowa), ostry (rukiew wodna, czyli rukola)
Sałaty o gładkich liściach oraz kędzierzawe najlepiej czują się we własnym towarzystwie i najlepiej smakują przyprawione lekkimi sosami typu winegret (oliwa z oliwek, ocet, szalotka i dodatki w postaci musztardy lub majonezu). Zachowują wtedy kruchość i świeży wygląd. Do mieszanek z innymi warzywami, mięsem czy serem nadają się lepiej odmiany twardsze, które nie gniotą się: roszponka, lodowa, rukiew.
Przechowywanie
Umyte, osuszone, zapakowane w folię i umieszczone w lodówce zachowują świeżość do paru dni. Twarde jak karbowana, masłowa, rzymska przechowują się dłużej, wytrzymają ponad tydzień (można ich nie myć). Wszystko zależy od tego, jak świeżą kupisz.
Sałata, a zdrowie
Sałaty to podstawa diety odchudzającej – śmiesznie mała ilość kalorii to nie wszystko; sałata zawiera też żelazo, witaminę C, jod przyspieszający przemianę materii; jedyny mankament: wymaga sosów, kalorycznych z natury (oliwa, majonez); trzeba się trochę pilnować z okraszaniem i dosmaczaniem
Sałata jest znakomita dla kobiet w ciąży,  bogata w karoten, potas, wapń, żelazo, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu oraz w kwas foliowy ważny dla systemu nerwowego płodu; aby znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia jego wady, wystarczy oprócz tabletki kwasu foliowego, włączyć do menu główkę sałaty.
Sałata poprawia trawienie, zapobiega zawarciom, gdyż ma pod dostatkiem miękkiego błonnika oraz celulozy, jedzona codziennie reguluje wypróżnienia; wprowadzenie sałaty do menu opłaca się z jeszcze jednego powodu: zapobiega bowiem nowotworowi okrężnicy.
Sałatowe savoir-vivre
1. sałaty nie kroi się nożem; ani przed wymieszaniem sałatki, a już NA PEWNO w trakcie jedzenia
2. nie wyjadaj sałaty jeżeli stanowi element garnitury; najczęściej w całych liściach serwuje się mięsa, farsze, jaja, wędliny
3. sałata podana jako dodatek (sałata z sosem vinegret) powinna być porwana na tak drobne kawałki aby nie było potrzeby składać jej w kostkę sztućcami ani kroić nożem. Cząstki muszą być tak małe, by bez trudu włożyć je do ust. Bez "wypychania" sobie ust i wysmarowania brody czy policzków.
Znakomite duety na talerzu:
sałata + stek – doskonały duet na niedobory żelaza; czerwone mięso jest jednym z najlepszych źródeł żelaza, a wiadomo, że jego przyswajanie ułatwia witamina C obecna w sałacie
rukiew + ser – na niedobory wapnia; rukiew wodna jest bogata w wapń (70 mg/100 g) oraz witaminę C (70 mg/100 g); ta ostatnia pomaga przyswoić wapń pochodzący z sera; kościom na zdrowie, osteoporozie na pohybel!
sałata + makaron – najlepsze na kłopoty ze snem; nasza zielona przyjaciółka zawiera także związki działające nasennie; razem z serotoniną uwalniającą się po spożyciu klusek, ułatwiają zasypianie.
Same plusy
+ sylwetka
Ma tak mało kalorii, że można ją jeść do woli w różnej postaci, świeżą, grillowaną (odmianę lodową) lub zrobić z niej zupę
+ smak
Zależy od sosu i rodzaju octu winnego. Z czerwonego wina jest klasyczny i neutralny, balsamiczny nadaje vinegretowi smak i aromat żywicy, smakowe (malinowy, orzechowy, ziołowe na bazie białego wina) dobrze komponują się w mieszankach warzywnych.
+ dziecko
Hamburger z sałatą i żółtym serem, jest do zniesienia. W porcji znajduje się taka ilość wapnia, że pokrywa całodzienne potrzeby malucha (do lat 9) na wapń.
+ uroda
Solidnie nawilżona, jędrna i świetlista skóra; jest to zasługa witaminy C z sałaty i witaminy E z oliwy.
Samo Zdrowie 07. 2003
Gatunki sałaty
Dębolistna
Ma charakterystyczny orzechowy smak. Ceniona także za kruchość. Jej wadą jest krótki czas przydatności do spożycia, nawet owinięta w wilgotną serwetkę utrzymuje świeżość zaledwie 1-2 dni.
Dobrze komponuje się z delikatnymi sosami, łagodnymi serami, grzybami oraz z innymi sałatami, na przykład masłową.

Lodowa
Jest to chyba najbardziej znana z sałat. Została wyhodowana przez Amerykanów. Ma kruche i soczyste liście. Najlepiej smakuje podana z sosem na bazie jogurtu lub śmietany. Można ją przechowywać w lodówce nawet kilkanaście dni. Jest niskokaloryczna i łatwo strawna. Odpowiednio przyrządzona i podana wygląda bardzo atrakcyjnie i wspaniale smakuje. Najczęściej jemy ją na surowo, polaną śmietaną lub specjalnym sosem (dressingiem). Można ją też dusić i faszerować delikatnym białym mięsem.

Endywia
Charakteryzuje się dość grubymi, mięsistymi liśćmi, toteż najczęściej kroi się ją na cienkie paski. Najlepiej przechowywać ją w lodówce owiniętą wilgotną ściereczką. Należy do warzyw i jej liście odziomkowe używane są w charakterze sałaty. Ma pikantny, gorzkawy smak. Dobrze komponuje sie z ostrymi serami i z dodatkiem orzechów. Zawiera więcej związków mineralnych i witamin niż sałata. Pobudza apetyt dzięki zawartości inuliny oraz substancji gorzkiej – intybiny. Z jej liści przyrządza się smaczne sałatki.

Batawia
Powstała ze skrzyżowania sałaty głowiastej i lodowej. Jej górne części listków przybierają bordową barwę. Jest krucha i chrupiąca. Niestety bardzo szybko więdnie. Zwiotczałe liście można trochę "ożywić" zanurzając je na kilka minut w zimnej wodzie.

Rzymska
Swój debiut miała w krajach basenu Morza Śródziemnego, potem trafiła do Europy. Mięsiste liście mają wyraźnie zaznaczone nerwy. Doskonale smakuje podana z zawiesistymi sosami. Przechowywana w lodówce zachowa świeżość przez tydzień. Tą sałatę możemy zamrażać! Sałata rzymska jest podstawą słynnej sałatki cesarskiej. Dobrze komponuje się z ciężkimi majonezowymi sosami i serami pleśniowymi.

Lollo (rosso lub bionda)
Ma charakterystyczny ostry smak i postrzępione listki. Możemy spotkać odmianę zieloną lub bordową. Główka tej sałaty jest mała i lekka. Przechowuje się ją w lodówce, w plastikowym woreczku (z dostępem powietrza) około tygodnia. Liście o niezbyt wyrazistym smaku

Radicchio
Ma charakterystyczne bordowo-białe listki. Białe zgrubienia liści i głąb zawierają charakterystyczną goryczkę. Głąb należy usunąć, a liście zamoczyć w ciepłej wodzie (byleby na niezbyt długo, bo stracą cenne wartości odżywcze. Aby pozbyć się goryczki możemy też dodać szczyptę cukru do sosu lub wzbogacić sałatkę suszonymi owocami. Radicchio można przechowywać w lodówce około tygodnia.

Roszponka
To rodzaj sałaty o najmniejszych listkach. Można spotkać dwie odmiany roszponki: jedna ma podłużne listki o jasnozielonym kolorze, druga bardzo drobne i ciemnozielone. Im mniejsze są listki tym bardziej aromatyczne. Cechuje ją lekko orzechowy smak. Roszponka pojawia się na rynku w zimie. Trzeba obchodzić się z nią delikatnie, dokładnie umyć, usunąć korzonki i zwiędłe listki. Aby listki roszponki zachowały świeżość i kruchość należy przechowywać je w lodówce w plastikowej torebce. Roszponki używa się do surówek, można ją też dusić i gotować z niej zupę, podobnie jak ze szczawiu. Jej małe, intensywnie zielone listki są kruche i bardziej wyraziste w smaku niż liście innych sałat.

Rucola
Rucola (Eruca) Śródziemnomorska roślina sałatkowa o aromatycznych, lekko pikantnych w smaku liściach. Doskonała w różnego rodzaju mieszanych sałatkach oraz jako dodatek do mięs, ryb, jaj, sera. Rucola dorasta do 15-20 cm wysokości. Rucola to aromatyczna zielona sałata o charakterystycznym smaku, często wykorzystywana w kuchni włoskiej. Pesto z Rucoli jest idealnym dodatkiem do sałatek, zup, oraz wszelkich dań z warzyw.

Rukiew wodna
Pochodzi z Europy (tereny polskich Karpat, Sudety, Alpy). Uprawiana jako warzywo. Popularnie uprawiana jedynie w Normandii, gdzie była jedną z ulubionych potraw Napoleona. Jest to roślina zawierająca bardzo wiele witamin. Wyciąg z rukwi jest podawana przy awitaminozach.

Dressingi do sałat
1.

Składniki:

    1 zgnieciony na miazgę ząbek czosnku
    3 łyżki oliwy z oliwek
    3 łyżki majonezu
    2 łyżki łagodnej musztardy
    1 łyżeczka białego octu winnego
    1 łyżka sok z cytryny
    sól, pieprz do smaku

    2.

    Składniki:

      ½ szklanki dobrego jogurtu
      ½ szklanki majonezu
      2 łyżki musztardy
      sól, pieprz

      3.

      Składniki:

        5 dkg szpinaku
        1/3 szklanki oleju słonecznikowego
        3 łyżeczki octu balsamicznego
        ½ łyżki soku z cytryny
        sól, pieprz

        4.

        Składniki:

          2 łyżki sosu sojowego
          2 łyżki masła orzechowego
          ½ łyżki sosu Tabasco

          5.

          Składniki:

            tłuszcz i drobne skwarki wytopione z 8 plasterków bekonu
            ½ szklanki tartego parmezanu
            2 łyżki szczypiorku

            I tak można by długo. Myślę że i Wy macie swoje ulubione sosy i ich skład zdradzicie innym. Pozdrawiam serdecznie.

1 comment for “Sałata abc…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *