Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

„Ryba maślana” ???

Ryba maślana to handlowe określenie używane w odniesieniu do kilku różnych gatunków ryb importowanych. Wbrew zapewnieniom producentów nie jest jednoznacznym odpowiednikiem angielskiej nazwy butterfish, gdyż ta jest stosowana głównie do ryb z gatunków: Pepritus triacantbus (ang. american butterfish); Stromateus fiatola (pl. żuwak fiatola, ang. butterfish), Odax pullus (ang. greenbone, butterfish) i Anoplopoma fimbria (pl. anoplopoma, ang. sablefish).
Większość importerów pod nazwą ryba maślana sprowadza następujące gatunki ryb:
– rudderfish (Centrolophus sp., Tubia sp.),
– escolar (Lepidocybium flavobrunneum),
– oilfish (Ruvettus pretiosus).
Wymienione wyżej gatunki ryb charakteryzują się wysoką zawartością oleju, jednocześnie tylko u dwóch spośród nich, tj. escolar i oilfish, głównym składnikiem oleju są niestrawialne woski (>90%). Z tego powodu konsumpcja tych ryb może wiązać się z wystąpieniem następujących niepożądanych objawów: biegunki (o różnym stopniu nasilenia), często oleiste, o pomarańczowym lub żółtym kolorze, wymioty (okazjonalnie), mdłości, zmiany skórne (wysypka, zaczerwienienie, świąd).
U podatnych osobników większość objawów pojawia się średnio 2,5h po konsumpcji i ustępuje w ciągu 24h
Nie wykazano związku pomiędzy masą ciała, wiekiem, generalnym stanem zdrowia a rozwojem choroby. Ludzie z problemami jelit, złym wchłanianiem i kobiety w ciąży mogą znajdować się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia powyższych objawów.
Istnieje problem ze złym identyfikowaniem i oznakowaniem ww. gatunków ryb na przestrzeni całego łańcucha dostawczego, co powoduje, że przedsiębiorstwa i konsumenci są nieświadomi występowania potencjalnych problemów związanych z ich konsumpcją.
W związku z powyższym osoby spożywające przedmiotowe ryby po raz pierwszy powinny zacząć od spożycia małej ilości, w celu określenia własnej wrażliwości.
Spożycie ww. ryb w rozsądnych ilościach wydaje się być medycznie nieszkodliwe jednakże osoby, które po spożyciu tzw. „ryby maślanej” zaobserwowały u siebie wystąpienie opisanych objawów powinny zgłosić się do lekarza.

Zmiany przepisów prawnych w zakresie wprowadzania do obrotu ryb i ich przetworów oraz ich znakowania.
W związku z wejściem w życie od 01 stycznia 2006r. rozporządzenia Komisji (WE) Nr 2047/2005 z dnia 5 grudnia 2005r. zmieniającym rozporządzenie (WE) 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego, obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu ryb trujących z rodzin: Tetraodontidae, Molidae, Diodontidae, Canthigasteridae sprzedawanych pod wspólną nazwą handlową „ryba maślana”.
Natomiast, produkty świeże, przygotowane bądź przetworzone z ryb z rodziny: Gepmylidae w szczególności kostropak (Ruvettus pretiosus) a także eskolar (Lepidocybium flavobrunneum), również dystrybuowane pod nazwą handlową „ryba maślana”, mogą być rozprowadzane jedynie w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych.
Na każdym opakowaniu powinna być umieszczona:
nazwa naukowa (np. Ruvettus pretiosus),
nazwa zwyczajowa (kostropak),
informacja dotycząca przygotowania/gotowania produktu,
informacje o ryzyku związanym z obecnością substancji wpływających szkodliwie na przewód pokarmowy.
Zmianie uległy również przepisy dotyczące znakowania wszystkich ryb znajdujących się w obrocie. Na opakowaniu zbiorczym/jednostkowym lub w punkcie dystrybucji musi być dostępna dla klienta informacja o nazwie naukowej i zwyczajowej ryby oraz miejscu jej odłowienia.
http://www.wsse.gda.pl/Aktualnosci/ryba_maslana.htm

 

4 comments for “„Ryba maślana” ???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *