Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

RPA- kraj i wina


Republika Południowej Afryki
Historia winiarstwa na Przylądku sięga 1652 roku, kiedy Jan van Riebeeck otrzymał polecenie utworzenia osady mającej zapewnić żywność dla floty handlowej wypływającej na długie podróże z Europy do Indii. 1 lutego 1659 roku napisał w swoim dzienniku "Dzisiaj chwała Bogu wino zostało odciśnięte od winogron po raz pierwszy".
Duży wkład w rozwój winiarstwa Przylądek zawdzięcza hugenotom, którzy zbiegli z Francji w 1688 roku po unieważnieniu Edyktu Nantejskiego przywożąc ze sobą duży bagaż wiedzy i doświadczeń w produkcji wina. Okres znacznego rozwoju to wojny napoleońskie, kiedy to wina z przylądka zastąpiły tradycyjne wina francuskie w Wielkiej Brytanii.
Nowe możliwości nastały dopiero po długim okresie apartheidu, kiedy to Południowa Afryka mogła w końcu zacząć odbudowę swojej pozycji zdobytej wcześniej dzięki 300 letniej historii winiarstwa w tym kraju.
Do wzrostu jakości win z Cape Town (łuk szerokości 700 mil z zachodu na wschód) przyczyniły się również w znacznej mierze duże zagraniczne inwestycje i wprowadzenie nowoczesnych metod winifikacji.
Klimat podobny do śródziemnomorskiego pozwala na uprawę wielu odmian winogron, z których na szczególną uwagę zasługuje Pinotage. Uzyskany na początku wieku z krzyżówki Pinot Noir i Cinsault daje doskonałe i charakterystyczne dla Przylądka wina.
Podział geograficzny wyróżnia na przylądku 12 regionów winiarskich, z których najważniejsze to Stellenbosh, Wellington , Paarl i Robertson. O pochodzeniu wina z określonego regionu świadczy napis na etykiecie Wine of Origin … z podaną nazwą regionu.

Glen Carlou Grand Classique
Skład: Cabernet Sauvignon, Merlot, Petit Verdot.
Pochodzenie: Paarl.
24 miesiące dojrzewania we francuskich beczkach dały efekt zdumiewający. Aromaty goździków, sandałowca i porzeczek. W ustach zdradza dojrzałe taniny, czysty i intensywny charakter owocowy. Jest długie i doskonale zrównoważone.
Podawać w temperaturze 18°C do dziczyzny, wołowiny i jagnięciny.

Glen Carlou Syrah
Skład: 100% Syrah.
Pochodzenie: Paarl.
Wino spędziło w beczkach (80 % amerykańskich) 8 miesięcy. Odnajdziemy w nim aromaty jeżyny, morwy i przypieczonego dębu. Wino bardzo owocowe, skoncentrowane i pełne.
Podawać w temperaturze 18°C do dziczyzny, wołowiny.

Glen Carlou Chardonnay
Skład: 100% Chardonnay.
Pochodzenie: Paarl.
Wino dojrzewało 8 miesięcy w nowych francuskich beczkach. Oferuje aromaty przypraw, owoców tropikalnych, szczególnie melona. W ustach warstwy owoców i cytryny przeplatają się z akcentami cynamonu.
Podawać w temperaturze 12°C do owoców morza, kurczaka i lekkich mięs.


Constantia Uitsig Cabernet Sauvignon / Merlot
Skład: Cabernet Sauvignon, Merlot.
Pochodzenie: Constantia.
Mnóstwo czerwonych owoców, odrobina wanilii którą wino zawdzięcza dojrzewaniu w beczce. W ustach go pełno, jest aksamitnie krągłe. Wspaniale zintegrowane taniny pozwolą mu rozwinąć dodatkowy bukiet na przestrzeni kilku lat.
Podawać do czerwonych mięs i dojrzałych serów.

Constantia Uitsig Chardonnay Reserve
Skład: 100% Chardonnay.
Pochodzenie: Constantia.
Doskonała struktura która na wstępie oferuje aromaty przypieczonego chleba. W ustach wyczuwalny wpływ 12 miesięcy dojrzewania w beczce dębowej. Wino klasyczne, długie i doskonale zrównoważone.
Podawać w temperaturze do ryb i pikantnych dań.
Podawać w temperaturze 12-14°C.

Constantia Uitsig Semillon Reserve
Skład: 100% Semillon.
Pochodzenie: Constantia.
Wino po 10 miesiącach dojrzewania w beczkach doskonale oddaje charakter szczepu. W ustach doskonale odświeżające, na początku oferuje aromaty cytrynowe, kremowy akcent by na końcu przejść w przypalony dąb.
Podawać w temperaturze 12-14°C do ryb i owoców morza.


Knorhoek Cabernet Sauvignon
Skład: 100% Cabernet Sauvignon.
Pochodzenie: Stellenbosh.
Głęboki rubinowy kolor zapowiada bogate aromaty jeżyny i dojrzałej śliwki z obecnym tłem pikantnej wanilii przejętej z beczki dębowej.
Podawać do pieczonych i smażonych mięs.

Knorhoek Pinotage
Skład: 100% Pinotage.
Pochodzenie: Stellenbosh.
Bogaty bukiet tego wina rozpoczynają warstwy malin z lekką słodkością tanin wydobytych z dębu. W ustach soczyste i bardzo krągłe.
Podawać do makaronów z mięsem i potraw kuchni śródziemnomorskiej.

Douglas Green Waterval Cabernet Sauvignon
Skład: 100% Cabernet Sauvignon.
Pochodzenie: Western Cape.
Głęboki rubinowy kolor jest wstępem do aromatów zdominowanych przez czarną porzeczkę. W ustach zdradza bogatą pełnię, hojne wsparcie tanin i długi satysfakcjonujący finisz.
Będzie dobrym dodatkiem do czerwonych mięs i dojrzałych serów.
Podawać w temperaturze 18°C.


Douglas Green Waterval Chardonnay
Skład: 100% Chardonnay.
Pochodzenie: Western Cape.
Na początku zderzymy się z aromatami wanilii i masła, by w tle zauważyć cytrusowe akcenty. Wytrawny kremowy smak z wyczuwalną cytrynowo – tropikalną warstwą przeradza się w długi finisz z zauważalnym wpływem dębu.
Będzie doskonałym dodatkiem do makaronów i ryb w kremowych sosach oraz drobiu. Podawać w temperaturze 10-12°C.

Heerenhof Cinsault/Ruby Cabernet
Skład: Cinsault, Ruby Cabernet.
Pochodzenie: Western Cape.
Rubinowy kolor wina zaprasza do poznania aromatów soczystych jagód. W ustach delikatne i owocowe.
Będzie dobrym dodatkiem do dań z makaronów i czerwonych mięs.
Podawać w temperaturze 14-16°C.

http://www.wineonline.pl/index.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *