Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Podgrzybek

Podgrzybek (Xerocomus ) – rodzaj grzybów z rodziny borowikowatych. Występują w lasach iglastych i liściastych prawie całej kuli ziemskiej. Wszystkie gatunki są jadalne. W Polsce dość licznie spotykane podgrzybki to: złotawy, brunatny i zajączek. W sumie w naszym kraju występuje 6 do 7 gatunków. W Europie około 10. Gatunki należące do rodzaju podgrzybek:

 

Podgrzybek aksamitny (Xerocomus pruinatus) początkowo czysto żółty, potem czerwienieje od podstawy; brzeg k. często przebarwiony winnoczerwono; zarodniki drobno rowkowane. Występuje w lasach liściastych.



Podgrzybek brunatny (borowik kasztanowy, czarnulka, grzyb płowy)
(Xerocomus badius, Boletus badius) – gatunek grzyba jadalnego. Średnica dochodzi do 15 cm średnicy, u młodych egzemplarzy półkolisty z podwiniętymi brzegami, ciemnobrązowy z czerwonawym odcieniem lub kasztanowobrunatny. U starszych egzemplarzy kapelusz jest rozpostarty, dość płaski, czasem z wywiniętymi do góry brzegami. W Polsce dość często spotykany.

Podgrzybek brzoskwiniowy(Xerocomus armeniacus) – jadalny grzyb z rodziny borowikowatych. Kapelusz morelowy a następnie piaskowy. Występowanie: cieniste, ciepłe lasy liściaste, głównie pod dębami. Od czerwca do października. W Polsce bardzo rzadki – gatunek wymierający.


Podgrzybek czerwonawy
(Xerocomus rubellus) – gatunek jadalnego grzyba z rodziny borowikowatych o czerwonawo zabarwionym kapeluszu i oliwkowożółtych porach. Występuje od lipca do września na trawiastych obrzeżach lasów oraz w lasach liściastych i parkach. W Polsce niezbyt częsty.

Podgrzybek obciętozarodnikowy (Xerocomus porosporus) – gatunek grzyba jadalnego. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, pojedynczo i w grupach, nieraz masowo, w lasach iglastych i liściastych, najczęściej pod dębami, pojedynczo, charakterystycznie popękana skórka z czerwono zabarwionym miąższem.

Podgrzybek pasożytniczy, podgrzybek tęgoskórowy, borowik pasożytniczy (Xerocomus parasiticus, Boletus parasiticus) – gatunek jadalnego grzyba z rodziny borowikowatych. Wyrasta pojedynczo lub kępkami na owocnikach tęgoskórów głównie w widnych borach sosnowych. Spotykany od sierpnia do października. Podlega ochronie gatunkowej.

Podgrzybek zajączek (zajączek, zajęcza warga, muchownik, borowik zajęczy) (Xerocomus subtomentosus) – gatunek grzyba jadalnego. W Polsce dość często spotykany. Występowanie: lasy iglaste i liściaste. Często występuje w pobliżu dębów, pojedynczo lub grupowo. Od lipca do końca października.



Podgrzybek złotawy
(Xerocomus chrysenteron) – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym. Występuje w lasach iglastych i liściastych od czerwca do listopada.


Podgrzybek żeberkowany
(Xerocomus spadiceus)- jadalny grzyb z rodziny borowikowatych. Kapelusz poduchowaty, później płaski o średnicy 3-10 cm, barwy brunatnej lub czerwonobrunatnej. Występowanie: lasy liściaste i iglaste, w głębokim humusie, często wśród mchów. Od lipca do października.

 

Tekst pochodzi ze strony www.wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *