Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Makaron z zielonym pesto

Makaron z zielonym pesto, cukinią i suszonymi pomidorami, oliwkami i łyżeczką parmezanu, podany z rukolą i koktajlowymi pomidorami, cola

Składniki na 1 porcję:
• makaron – penne lub tagliatelle -100g (przed ugotowaniem)
• cukinia – ¼ średniej sztuki
• oliwa
• suszone pomidory- 3 sztuki
• oliwki – 2-3
• zielone pesto- 1 łyżka
• parmezan- 1 łyżeczka tartego
• rukola- 50g
• pomidorki koktajlowe- 2-3 sztuki
• ocet balsamiczny- do skropienia
• Coca-Cola do popicia – 1 szklanka

Opis przygotowania:
Makaron ugotować al dente. Cukinię umyć i pokroić (ze skórką) w półplasterki, udusić na oliwie, tak aby się nie rozpadła. Ugotowany makaron wymieszać z pesto i cukinią. Obłożyć danie rukolą, skropić ją octem balsamicznym. Na wierzch makaronu ułożyć przepołowione pomidorki koktajlowe, paseczki pomidorów suszonych, oliwki i starty parmezan.

Komentarz:
To danie kuchni śródziemnomorskiej jest świetnym przykładem jak smacznie i bez wyrzeczeń można zadbać o zdrowie serca oraz całego układu krwionośnego.

Połączenie makaronu z warzywnymi dodatkami to przede wszystkim duża ilość błonnika pokarmowego zarówno rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego w wodzie. Dzięki temu uzyskujemy działanie ograniczające wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, a także regulujemy pracę jelita grubego poprzez pobudzenie motoryki.

Energia
(kcal)
Białko
(g)
Chol.
(mg)
Tłuszcze
(g)
Węglowodany
ogółem (g)
Błonnik
pok. (g)
Wapń
(mg)
Żelazo
(mg)
Sód
(mg)
Potas
(mg)
Wit.C
(mg)
Wit.A
(µg)
706
14,6
41
24
111
5
72
2,5
397
521
23,1
208
GDA (%)
kcal
Białko
(%)
Cukry
(%)
błonnik
pokarmowy
(%)
Tłuszcz
(%)
Nasycone
(%)
35
29
30
20
34
17
 Pomidory zarówno w postaci suszonej jak i świeżej są znanym bogactwem potasu, który jest składnikiem mineralnym o udowodnionym działaniu obniżającym ciśnienie krwi. Potas działa antagonistycznie w stosunku do sodu (jego nadmiar skutkuje nadciśnieniem). W tym daniu nie tylko pomidory są źródłem potasu, bowiem w tej roli świetnie sprawdza się także cukinia. Pracę układu krwionośnego wspierają także oliwki zawierające znaczne ilości kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, które zapobiegają odkładaniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach. Serce będące mięśniem do prawidłowej kurczliwości potrzebuje także wapnia i magnezu – składniki te odnajdziemy w pesto i parmezanie.

Bazylia zaś – główny składnik pesto – ma działanie kojące nerwy, obniżające napięcie i niwelujące stres. Danie zawiera niewielką ilość cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych – składników sprzyjających chorobom serca. Makaron w takiej wersji pomoże rozwiązać niejeden „problem sercowy”. {hidetags}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *