Suszenie owoców

Katarzyna Chudecka
Participant
Posted on 29 sierpnia 2006 at 16:12

[color=#000080]Witam!
Moja mama ostatnio kupiła sobie suszarkę do owoców i warzywa i teraz zabrała się do roboty. Nasuszyła już śliwek, teraz zabrała się za jabłka .
I teraz moje pytanie: czy ktoś wie, jak powinno przechowywać się takie rzeczy? W szczelnie zamknietym pojemniku czy np. w woreczku z materiału?A może jeszcze inaczej?[/color]

marek
Participant
Posted on 29 sierpnia 2006 at 20:38

Zdecydowanie cpolecam słoje, wcześnie odpowiednio przygotowane tzn wysterylizowane we wrtzątku lub w piekarniku. Są specjalne plastikowe pojemniki ale moim zdaniem cześć składników chemicznych przenika do przechowywanego suszu. Słoję szklane to produkt naturalny, głównym składnikiem jest krzem i dodatki takie jak węglan sodu czy mączka wapienna. Reasumijąc słoje szklane, szczelnie zamknięte. Warunkiem oczywiście jest dobra jakość suszu, zbyt wilgotne pokryją się, często bardzo szkodliwą pleśnią. Powodzenia.

admin
Keymaster
Posted on 1 września 2006 at 12:38

Pamiętam jak moja Babcia robiła susz owocowy. Przechowywała go później w płóciennym woreczku zawieszonym w przewiewnum miejscu. Cała zimę suszone owocki były świetne, bardzo smaczne i pachnące i nigdy nie zapleśniały

marek
Participant
Posted on 1 września 2006 at 14:54

Trudno się z Toba nie zgodzić. Moja mama tak przechowywała suszone grzyby. Powodowane to było tym że tak owoce jak i grzyby nie były pozbawione zupełn ie wilgoci więc przechowywane w innych warunkach pleśniały.

admin
Keymaster
Posted on 13 września 2006 at 17:18

a do jakiego momentu nalezy suszyć owoce? w moim przypadku są to brzoskwinie. czy muszą być całe zasuszone? czy mógł by i ktoś podać orjentacyjnie jak długi jest czas suszenia np. śliwek, chyba ze ktos juz suszyl brzoskwinie to jeszcze lepiej. no i jak najlepiej szyszyć brzoskwinie? w całości w plasterkach czy przekrojone na 4-ry części.
pozdrawiam.

Anerite
Participant
Posted on 13 września 2006 at 21:21

Owoce najlepiej suszyc pokrojone w plasterki, male jablka lub gruszki moga byc w cwiartkach, ale brzoskwinie zawieraja duzo soku i susze nie powinno byc w plastrach, takich srednich, sliwki moga byc w cwiartkach. Im bardziej soczyste owoce, tym dluzej sie beda suszyly, wiec trzeba je pokroic. Owoce musza byc zupelnie wysuszone, inaczej beda plesnialy i w przypadku duzych, soczystych owocow trudno miec pewnosc, czy w cwiartkach w srodku sa zupelnie ususzone. Najlepiej suszyc w specjalnej suszarce do owocow i warzyw, napewno jest w handlu, ma 4-5 poziomow wiec suszy sporo za kazdym razem, jest na prad, ktorego malo zuzywa i powinna byc dolaczona broszurka z instrukcja. Zakup sie oplaci napewno. Mozna tez suszyc w piekarniku rozkladajac pokrojone owoce na blasze do pieczenia wylozonej papierem sniadaniowym. Suszy sie w temp. ok 60 C przy uchylonych drzwiczkach. Na powietrzu moze byc ryzykowne, muchom moga smakowac i pogoda moze sie szybko zmienic. Anerite.

You must be logged in to reply to this topic.

Register Lost Password
Username
Password
Confirm Password
Email
Username or email