Proszę o informacje na temat pieczenia w soli

admin
Keymaster
Posted on 16 stycznia 2006 at 15:48

Drodzy Forowicze.
Poszukuję informacji na temat sposobów i technik pieczenia i wogóle przygotowywania potra mięsnych w soli. Znalazłem ostatnio kilka bardzo oszczędnych w treści opisów takie właśnie sposobu przyżądzania i podawania dań mięsnych (w szczególności ryb, ale również np. schabu!)
Słuchajcie, to ponośc jest rewelacja, ponieważ mięsko w ten sposób przygotowywane, jest świtnie zakonserwowane i co ważniejsze zachowuje wszystkie wqalory zapachowe oraz samakowe.
Przez fakt pieczenia w soli, mięso zamyka ie w sposób naturalny w solna skorupę i w takim "opakowaniu" piecze się swobodnie. Po procesie, goście mogą zostac zaskoczeni efektem finalnym
Na lalerzu bowiem podajemy cos co jest ukryte za solna skorupą którą nieraz trzeba potraktowac nawet młoteckiem aby dobrac sie do zapieczonego w ten sposób mięska w śridku. Po obłuskaniu skorupy, odurza nas aromat zamknietego również w środku zapachu naszego mięska.
Mówię wam ponoć jakieś szaleństwo.
Szukam kontaktu z kims kto ma na tym polu jakies doświadczenia!!!
Bardzo prosze o info:side:
pawelflorek@o2.pl

marek
Participant
Posted on 16 stycznia 2006 at 22:15

Do kilograma soli dodajemy około 1/2 szklanki wody. Część przygotowanej masy wykładamy na brytfannę, układamy na niej porcję mięsa, rybę i nakładamy resztę masy solnej szczelnie oklejając nią pieczony smakołyk. Pieczemy w temperaturze około 180 – 200 stopni od 20 minut (ryba) do około 90 minut mięsa twardsze. Oczywiście mięso, rybę, przed umieszczeniem w masie solnej pieprzymy, nacieramy ziołami, czy też skrapiamy cytryną. Po upieczeniu skorupę należy delikatnie rozbić skorupę.

Anerite
Participant
Posted on 17 stycznia 2006 at 00:34

O ile wiem, to musi byc gruboziarnista sol kamienna, nie ta, ktorej uzywamy codziennie do potraw. Trzeba miec kilka kg. tej soli (2-4). Znany jest przepis pieczenia kurczaka (uprzednio doprawionym ziolami, ale bez soli)) w soli. Przykladowy przepis: http://nc.pl/modules.phtaname=kulinaria&pa=showpagina&pid=492&kat=DrĂłb&tytul=4 . i taki: http://invitel.hu/prota/zbieranica_drob_kurczak.htm Sol powinna byc zwilzona i na niej kladzie sie przyprawionego kurczaka oraz oblepia w calosci sola w warstwie ok. 2,5 cm. na spodzie i na okolo. Tak samo piecze sie inne mieso albo ryby. Anerite.

admin
Keymaster
Posted on 17 stycznia 2006 at 13:27

Dziękuję za przepis !!!
ZASTABAWIA MNIE JESZCZE JEDNO, A MIANOWICIE; JAK TRWAŁ JEST UZYSKANA W TEN SPOSÓB SKORUPA SOLNA W KTÓREJ UPICHCILISMY MIĘSKO I INNE TOWARZYSZĄCE SMAKOŁYKI? CZY TAK ZASKLEPIONA RYBKA NADAJAE SIĘ DO TRANSPORTU? CZY TO MOŻE NATURALNIE PRZEDŁUŻAYĆ ŚWIERZOŚĆ MIĘSA? JAK MYSLISZ???

marek
Participant
Posted on 17 stycznia 2006 at 22:30

Myślę że raczej nie. Sól jest silnie higroskopijna, pochłania cała wilgoć z otoczenia.

admin
Keymaster
Posted on 18 stycznia 2006 at 12:45

A gdyby upieczonego kurczaka w całości lub fragmentarycznie zapiekac np. w glinianym czy ceramicznym garnku, zasypanym solą, a po upiczeniu szczelnie zamykać foją???
Wówczas wilgoć nie będzie miała szans przedostac się do soli. Skorupa będzie trwała i a kurczak w solnej skorupie zabespieczony przed bakteriami z zewnątrz.
Co o tym myślicie?
Czy to ma wogóle sens?

marek
Participant
Posted on 18 stycznia 2006 at 12:57

Wtedy faktycznie wilgoć (woda) z otoczenia nie będzie absorbowana, natomiast sól wysuszy zupełnie mięso.

admin
Keymaster
Posted on 18 stycznia 2006 at 19:22

a gdyby mięsko zawinąc w liście np. chrzanu albo rabarbaru?

marek
Participant
Posted on 18 stycznia 2006 at 21:01

Hihihihi a powiedz mi po co tak sobie kąplikować życie. Zamknij w słoiku i pasteryzuj, a smak uzyskasz nieziemski.

Anerite
Participant
Posted on 18 stycznia 2006 at 22:45

Pieczenie w soli uprzednio doprawionego miesa lub ryb – to pieczenie w soli bez zadnych lisci, garnkow itp. Caly efekt polega na tym, ze, to sie je od razu na swiezo i nie nadaje sie ani do przewozenia ani do przechowywania, bo w miedzyczasie wystygnie, to co potem? Znow piec od nowa? Kurczak pieczony kazdym sposobem nadaje sie do przewiezienia opakowany np. w folie i potem sie je na zimno, np. na biwaku. Jesli sie chce pokazac koniecznie komus te metode i zaprosic do degustacji, to trzeba zabrac ze soba doprawiony surowy produkt i kilka kg. soli i robic u kogos "na oczach" – tylko to ma sens. Nie rozbija sie skorupy soli na polmisku, zeby zadziwic gosci, tylko w kuchni, ewentualnie mozna tam zaprosic ciekawskich, aby widzieli, albo pokazac potem te skorupe, ale do stolu podaje sie gotowy upieczony, pachnacy kurczak pozbawiony tej skorupy i do tego rozne dodatki. Albo sie je upieczone produkty od razu na goraco, albo potem na zimno, innego wyjscia nie ma. Odgrzewac mozna gotowane miesa, choc niektore moga stracic smak, natomiast pieczone raczej na zimno. Nie mozna dopiekac jeszcze raz. Anerite.

You must be logged in to reply to this topic.

Register Lost Password
Username
Password
Confirm Password
Email
Username or email