Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

produkt 2008 roku ?

Home Forums Ostanie zakupy Nowości spożywcze produkt 2008 roku ?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • Author
    Posts
  • #45431
    Tomek Komar
    Participant

    jaki jest waszym najl spozywczy produkt zeszlego roku ? :> albo czy wogole taki ma prawo byc ? 🙂

    #45437
    marek
    Participant

    Trudne pytanie. Wątpię czy ktoś na nie odpowie.

    #45443
    Tomek Komar
    Participant

    wlasnie widze…liczylem, ze ktos doceni jakis nowy produkt nowatorski, ale jak sie sam zastanowie to tez raczej korzystam stale z tych saych produktow sporadycznie probujac nowinek…

    #45561
    Ewelina B
    Participant

    No to ja coś podpowiem – odkryłam w zeszłym roku coś nowego. Mianowicie chrzan wasabi – jest pyszny o pięknym groszkowym kolorze, na mie działa hipnotyzująco. Produkuje go firma … upss mogę podać nazwę ? czy nie za bardzo ?

    #45562
    Anerite
    Participant

    Wasabi to jest japonski chrzan trudno go dostac i troche drogi. Bywa gotowy w pascie a czasem w proszku, do zrobienia pasty samemu. Wasabi jest duzo ostrzejszy od chrzanu, ktory znamy. Robia tez majonez wasabi, jest to majonez o smaku chrzanu. Tym sie troche zawiodlam, jest zbyt lagodny moim zdaniem, no ale majonez nie moze byc ostry. Na paste poluje, bo lubie wszelkie ostre przyprawy, ale nie udalo mi sie kupic, choc poluje na to od lat.
    Wasabi nie jest jednak zadna nowoscia spozywcza 2008 roku. Ten produkt istnieje od bardzo dawna, tylko wlasnie trudno go dostac, dlatego zdaje ci sie ze jest nowoscia, bo akurat trafilas. Widze ze masz szczescie „loteryjne”, moze powinnas grac na loterii, jesli jeszcze nie grasz, moze trafisz cos okraglego. Powodzenia.
    Nowosci spozywczych jest pelno co roku, sa to rozne gotowce, bardzo chwalone w reklamach ale nie warte uwagi, ze wzgledu na maksymalna zawartosc chemii w dodatkach.

    #45563
    marek
    Participant

    [b]Ewelosa napisał:[/b]
    [quote]No to ja coś podpowiem – odkryłam w zeszłym roku coś nowego. Mianowicie chrzan wasabi – jest pyszny o pięknym groszkowym kolorze, na mie działa hipnotyzująco. Produkuje go firma … upss mogę podać nazwę ? czy nie za bardzo ?[/quote]
    Nowość to to nie jest ale skoro go okryłaś w ubiegłym roku faktycznie można go za nowość uznać. Dla mnie to też rewelacja smakowa. Co do firm, jest ich naprawdę dużo.

    #45572
    Anerite
    Participant

    Nowosc to ma byc faktycznie nowosc, a nie kiedy ktos to odkryl. Sorry.

    #45573
    Ewelina B
    Participant

    Ależ ja wiem co to jest wasabi 🙂 i wcale nie jest aż tak trudny do dostania – u mnie w osiedlowym sklepie jest. A nowości wcale nie muszą być naszprycowane chemicznie do granic możliwości. Wszystko zależy co kto uważa za nowość 🙂

    #45575
    Anerite
    Participant

    Ewelosa, naturalnie ze wiesz co kupilas, ale forum jest dla innych tez i moze nie wszyscy wiedza co to jest. Widzialam takie pytania na innej stronie i wiadomosc jest dla tych, co nie wiedza. Po prostu uprzedzilam pytania. Fajnie, ze na Twoim osiedlu jest, a ja wlasnie tu nie moge dostac 🙁 , wiec nie wszedzie jest tak samo.

    #45576
    marek
    Participant

    Więc ja stawiam na rybę PANGA, wydaje mi się że wprowadzono ją do obrotu handlowego w ubiegłym roku. I proszę nie pisać że hodowana jest w sadzach bo to dzisiaj już norma, np łosoś norweski, czy też że pobudza się je do rozmnażania hormonami, bo już 100 lat temu w Polsce aby pobudzić karpie do tarła wstrzykiwana im roztwór mózgu pobranego z innego karpia. Panga jest smaczna i poddająca się każdej obróbce kulinarnej.

    #45587
    Iza
    Participant

    Panga chyba już jakiś czas temu była wprowadzona do handlu, ale mniejsza o większość… ja w ostatnim roku zakochałam się w serach pleśniowych do tej pory nie wiedziaąłm, że to takie dobre jest

    #45591
    Anerite
    Participant

    Nowosc to to naprawde nie jest, sery plesniowe jada sie od bardzo dawna. Prawda, ze sa pyszne i maja szerokie zastosowanie w kuchni, od deski serow do sosow zimnych i cieplych, do pieczonego drobiu i nie tylko, do zapiekanek, do nadzienia np. warzyw itd.
    PS. Udalo mi sie dostac paste Wasabi i do tego jeszcze sos Wasabi, o czym nie wiedzialam, ze istnieje, ale to tez chyba nie nowosc, tylko moje odkrycie.

    #45592
    marek
    Participant

    Twoje nowe odkrycie, więc dla Ciebie nowość 🙂

    #45595
    Tomek Komar
    Participant

    a orientujecie sie moze jaki sos wykorzystuje sie w burrito meks ? :>

    #45599
    Anerite
    Participant

    Salsa, czyli meksykanski sos w wielu odmianach jest podawany do wielu meksykanskich potraw, w tym do burrito. Podstawa sa pomidory, cebula, czosnek, jalapeno (czyt. halapenio), oliwa, sol pieprz, cillantro.
    Mozliwe sa rozne inne dodatki w zaleznosci od przeznaczenia, jak tomatillos, avocado, owoce itd.
    Taka najprostsza salsa jako dodatek do jakiekolwiek meksykanskiej potrawy, w tym do burrito wyglada tak:
    drobno posiekane roma pomidory (chyba mowicie sliwkowe), drobno posiekana cebula i czosnek, koniecznie papryczka jalapeno bez pestek, bardzo ostra, drobniutko siekana, oliwa extra virgine, sol do smaku i siekane cillantro. Na pieprzu osczedzaja, choc powinni dodac. To jest najprostsza i najtansza salsa do czegokolwiek. Jest tez odmiana : salsa verde (zielony sos) gdzie zamiast pomidorow stosuje sie tomatillo. Dla tych, co nie wiedza – tomatillo wyglada jak zielony pomidor, owoc jest otoczony luska, ktora sie odrzuca. W smaku bardzo kwasny i choc podobny do pomidora jest z tej samej rodziny, co agrest, nie pomidory.
    Do roznych potraw meksykanskich podaja taka prosta (najtansza) salse i osobno lyzke b. gestej kwasnej smietany meksykanskiej, doskonalej jakosci. Mozna zastapic dobra gesta polska smietana. Smietany sie nie miesza, tylko podaje obok jak salse albo na potrawie na wierzchu. Meksykanie nie uzywaja pietruszki, jedynie cillantro (natka koriander), ktore ma bardzo specyficzny smak i nie kazdemu odpowiada. Ja np. nie cierpie. Kto nie lubi, moze zastapic siekana natka pietruszki, wiec zanim sie zastosuje cillantro, trzeba sprobowac natki, czy odpowiada smakowo. Nie nalezy tez przesadzac z iloscia, jakas 1 lyzka siekanej natki cillantro to az naddto.
    Moge podac przykladowo oryginalne przepisy amerykanskich mistrzow kuchni, ale ten podstawowy przepis moze wystarczyc. Skladniki sie laczy i wstawia do lodowki do przegryzienia smakow na kilka godzin. Jest to sos z swiezych skladnikow i musi byc w lodowce do czasu podania, bo szybko kisnie. Przykladowe proporcje
    3-4 pomidory (koniecznie roma, bo malo soczyste, ale tresciwe, inne sie nie nadaja)
    1 niewielka cebula biala lub czerwona drobniutko siekana
    2-3 zabki czosnku drobniutko siekane
    1-2 papryczki jalapeno bez pestek drobniutno siekane (uwaga, b. ostre, mozna dac mniej w zaleznosci od upodobania)
    lyzka oliwy extra virgin (nie zaden olej)
    sok z 1 limonki
    sol, pieprz do smaku
    natka cillantro albo pietruszki drobno siekane.

    Uwaga, po krojeniu jalapeno lub innj ostre papryczki nalezy natychmiast umyc rece, nie wolno dotknac nosa czy oczu, bo bedzie strasznie pieklo.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.