kombiwar

admin
Keymaster
Posted on 9 marca 2006 at 15:21

prosze o pomoc czy korzystacie z tego sprzetu jesli tak to prosze o rady do czego ja mam juz jakis czas i nie potrafie poslugiwac sie kombiwarem kiedys zrobilam kurczaka i byl suchy dajcie jakies wskazowki
pozdrawiam

marek
Participant
Posted on 9 marca 2006 at 20:37

Kombiwar składa się z żaroodpornej misy (o pojemności ok. 12 litrów i średnicę ok. 35 cm) z pokrywą, w której umieszczono regulator temperatury, programator czasu pracy, wentylator oraz elektryczną grzałkę. Urządzenie ma dwa ruszty. Niższy służy do pieczenia ciast i przyrządzania sporych dań, wyższy do pieczenia mięsa, suszenia warzyw, owoców, grzybów, rozmrażania produktów.
Jak gotować: produkty albo całe danie układamy na odpowiednim ruszcie i włączamy urządzenie. Nastawiamy czas pracy oraz wysokość temperatury, uzależniając je od wielkości dania i rodzaju produktów. Powietrze ogrzane grzałką jest wprowadzane w ruch przez wentylator. Krążąc wewnątrz kombiwara nagrzewa cząsteczki wody w produktach, które dzięki temu się gotują lub pieką.
Warto wiedzieć:
– zaleca się, by do urządzenia wlewać 2-3 łyżki wody
– w kombiwarze można gotować produkty skropione wodą i zawinięte w folię aluminiową

admin
Keymaster
Posted on 25 stycznia 2007 at 00:20

witam posiadam kombiwar lecz nieposiadam żadnych na niego przepisów czy znacie jakieś?

Anerite
Participant
Posted on 26 stycznia 2007 at 06:00

Mysle, ze tu znajdziecie sporo wiadomosci, a tak na marginesie nie kupujcie urzadzen bez instrukcji i gwarancji. Jak nie daja w sklepie ( a powinni) to zadajcie kontaktu z wytworca i tam piszcie prosbe o instrukcje. Takie urzadzenia musza byc sprzedawane z instrukcja i gwarancja, ale niektorzy sprzedawcy usuwaja, zeby nie bylo reklamacji. Rachunek tez zawsze trzeba trzymac bo bez tego nie ma zwrotu czy reklamacji. To chyba tylko w Polsce sprzedawcy robia sobie wygode wbrew przepisom, bo nie ma wytworcy, ktoryby sprzedawal swoje wyroby do handlu detalicznego bez tych dokumentow. Przeciwnie, zawsze sa dolaczane do wyrobow i to kosztuje kupe forsy, bo przewaznie drukuja na luksusowym, drogim papierze, z ilustracjami itd. Nie dajcie sie robic w konia.

http://www.google.com/search?hl=en&q=kombiwar%2C+przepisy&btnG=Google+Search

You must be logged in to reply to this topic.

Register Lost Password
Username
Password
Confirm Password
Email
Username or email