Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Fitohormony czyli naturalna kuracja hormonalna.

fitohormony3tj.jpgFitohormony to hormony roślinne, które pełnią ważne funkcje zbliżone do hormonów ludzkich. Ludzkie hormony płciowe dzieli się na męskie (testosteron) i żeńskie (estrogeny). Testosteron odgrywa znaczącą rolę w dojrzewaniu płciowym u mężczyzn. Zmniejszony poziom tego hormonu prowadzi do andropauzy. Testosteron jest stosowany leczniczo u kobiet. Zaleca się go w przypadku zaburzeń miesiączkowania, w okresie przekwitania, w raku sutka. Należy jednak pamiętać, że przy jego stosowaniu mogą pojawić się cechy męskie jak owłosienie ciała typu męskiego, czy zmiana brzmienia głosu. Żeńskie hormony płciowe dzieli się na estrogeny i gestageny.
Estrogeny towarzyszą nam w ciągu całego cyklu miesiączkowego. Są to hormony odpowiedzialne za dojrzewanie płciowe dziewcząt. Estrogeny podaje się też leczniczo w przypadku niedoczynności jajników, a także jako środek w antykoncepcji (hamuje owulację). W czasie trwającej menopauzy poziom estrogenów znacząco się zmniejsza, towarzyszy temu złe samopoczucie, uderzenia gorąca, zmiana nastroju itp. Estrogeny leczniczo podaje się także mężczyznom. Gestageny obecne są w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Do tych hormonów zaliczamy hormony ciążowe i progestyny (progesteron). Są one niezwykle ważne w przypadku utrzymania ciąży. Podaje się je leczniczo w przypadku poronień nawykowych, poronień zagrażających życiu oraz w zaburzeniach miesiączkowania i w stanach napięcia przedmiesiączkowgo. Naturalny progesteron podnosi temperaturę ciała w czasie owulacji, odpowiada za prawidłowy rozwój gruczołów sutkowych, hamuje rozwój rogowacenia nabłonka w macicy, spowodowanego estrogenami.
Hormony roślinne to między innymi: auksyny, cytokininy, gibereliny. Miejscem ich wytwarzania są stożki wzrostu pędów i korzeni. Zatem mogą one wpływać na szybkość wydłużania komórek roślinnych, a także na wyginanie łodyg i korzeni, kiełkowanie, otwieranie pąków i kwitnienie. Fitohormony są obecne w takich roślinach jak: szałwia, nagietek, lipa. Bogate w estrogeny roślinne są też: soja, daktyle, granaty, siemię lniane, a także grupa roślin, do których należy "zioło Azteków". Zgodnie z obecną wiedzą te roślinne estrogeny wpływają pozytywnie na hormonalną równowagę naszego organizmu. W przypadku menopauzy (zmniejszona ilość estrogenów) roślinne estrogeny sprawiają, iż zmniejsza się nasilenie nieprzyjemnych objawów np. uderzenia gorąca. Jeżeli w organizmie jest nadmiar estrogenów, fitohormony zmniejszają ich wykorzystanie, co ma znaczenie w przypadku nowotworów zależnych od estrogenów których zarówno niski, jak i wysoki poziom jest źródłem problemów. Ważna jest równowaga estrogenowa w organizmie kobiety.
Z medycznego punktu widzenia na utrzymanie równowagi hormonalnej w organizmie doskonała jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Stosując HTZ zapobiega się chorobie wieńcowej serca, osteoporozie, uciążliwym uderzeniom gorąca, suchości pochwy i zmniejszeniu elastyczności i jędrności skóry. Ten sposób leczenia wymaga ścisłego ustalenia poziomu hormonów w organizmie i dostosowania do potrzeb dawki syntetycznego hormonu. Stosując roślinne hormony na przykład w postaci diety należy rozważyć, czy tylko zdecydować się na dietę, czy połączyć jedną terapię z drugą. Wybór należy do samej kobiety, choć na pewno rozmowa z lekarzem jest szczególnie wskazana, zwłaszcza przy już rozpoczętej terapii HTZ.
Szczególne znaczenie dla kosmetyki mają hormony ludzkie: estrogeny i progesteron. Produkty zawierające wyżej wymienione hormony skierowane są do kobiet przywiązanych niewolniczo do swojej młodości. Kosmetyki takie czynią skórę gładszą, miękką i jędrną. Jednak efekt ten nie jest tylko miejscowy. Należy liczyć się z ogólnym działaniem na organizm kobiecy. Natomiast stosując kosmetyki zawierające hormony roślinne mamy zapewnione bezpieczeństwo i skuteczność działania. Przykładem jest seria kosmetyków "Zioła Azteków" A.T.W. Products, w skład której wchodzą: tonik, krem nawilżający, odżywka do włosów, hypoalergiczny żel do mycia i odżywczy balsam do ciała. Seria ta wzbogacona jest w wiele cennych roślinnych składników . Najcenniejsze są fitohormony, a także fitosterole, saponiny glikozydowe, witaminy i prowitaminy.

Dorota Krystyna Pastok mgr farmacji
http://news.twojecentrum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *